Kuidas puhastada kontaktläätsesid õigesti?

Kontaktläätsede hooldusvedelik on hädavajalik vahend läätsede eest hoolitsemisel (välja arvatud 1-päevaste ehk ühekordsete läätsede puhul). Läätsevedeliku abil saab läätsesid puhastada mustusest ja mikroorganismidest ning anda läätsedele niiskust, mis omakorda muudab need silma jaoks mugavamaks.

Kuidas käib õige läätsede hooldusvahendi kasutamine?

  • Ära mitte mingil juhul puuduta avatud pudeli otsikuga ükskõik missugust pinda, kuna see võib põhjustada läätsede saastumise ja tuua kaasa silmapõletiku.
  • Täpselt samal põhjusel tuleb hooldusvahendi pudeli kork sulgeda alati kindlalt.
  • Kasuta hooldusvahendit peale esmakordset avamist vaid lubatud aja piires.
  • Loputa alati peale läätsede silma paigaldamist läätsekonteinerit värske hooldusvedelikuga ja jäta konteiner õhu kätte kuivama. Lisa konteinerisse värske hooldusvahend enne läätsede asetamist üleöö konteinerisse. Ära kunagi taaskasuta hooldusvedelikku!
  • Ära vala hooldusvahendit ümber väiksematesse reisikonteine­ritesse, kuna see võib tuua kaasa läätsede saastumise.
  • Ära kasuta hooldusvahendit, mille säilivusaeg on läbi, või mis on puutunud kokku äärmuslike temperatuuridega, kuna sellise vahendi desinfitseerimise võime on vähenenud.

Läätsede hooldusvahendite peamised tüübid

1) Vesinikperoksiidil põhinevad läätsehoolduse süsteemid

Taolised hooldusvedelikud sisaldavad tavaliselt 3% vesinikperoksiidi. Nende toime vallandub tavaliselt kas tableti või diski abil, mis asub läätsekonteineri põhjas. Vesinikperoksiidil põhinev läätsehooldus on vaieldamatult kõige efektiivsem ja tervislikum viis kontaktläätsesid puhastada. See süsteem aitab isegi amööbide (algloomade) vastu.

2) Keemilised kontaktläätsede hooldussüsteemid

See rühm hõlmab kõiki mitte-peroksiidseid hooldusvahendeid turul (vaata läätsevedelike kategooria alt). Mõndadel neist läätsevedelikest on "NO RUB" (hõõrumine pole vajalik) märgistus. Samas soovitame tungivalt hõõruda alati kontaktläätsesid puhastamise käigus hooldusvedelikuga sõltumata hooldusvahendist, sest see tagab tõhusama läätsepuhastuse. Kõige efektiivsem viis läätsede puhastamiseks on eemaldada kontaktlääts silmast, asetada see peopesale, tilgutada sellele paar tilka hooldusvahendit ning hõõruda seda sõrmeotsaga õrnade ringjate liigutustega või pöidla ja nimetissõrme vahel.

Kommentaarid (1)

Kas Sul on küsimus?
Marielle

Tere! Kiire küsimus. Kui mul on läätsed mida ma igapäevaselt ei kanna, siis kas ma pean vahetama ka iga õhtu läätsevedeliku kui ma konteinerit ei ava?

Vastus info@alensa.ee

Aitäh Teie küsimuse eest. Iga 5 päeva tagant tuleb korrata regulaarset puhastust ja hoida läätsi värskes lahuses. Ärge unustage vahetada läätsekonteinerit, milles hoiate läätsi iga kolme kuu tagant. Ja ärge unustage, enne kui läätsi panna silma peale tuleb läätsi loputada.