Küsimused ja vastused

  1. Kui vanalt tohib hakata kontaktläätsesid kandma?
  2. Kas parem ja vasem kontaktlääts erinevad kuidagi üksteisest?
  3. Ma tean oma prillide tugevust. Kas ma saan kasutada sama tugevust ka kontaktläätsede puhul?
  4. Kas värvilised kontaktläätsed võivad mõjutada sinu värvide nägemise võimet?
  5. Kas kontaktläätsed võivad silmast välja kukkuda?
  6. Kuidas hoolitseda kontaktläätsede eest?
  7. Kui pikaks ajaks piisab ühest karbist kontaktläätsedest?
  8. Allergia ja kontaktläätsed: kas see on probleem?
  9. Kas ma tohin kontaktläätsedega ujuda?
  10. Kas ma peaksin kasutama silmatilkasid enne või pärast kontaktläätsede paigaldamist?
  11. Mis vahe on kontaktläätsede D ja N vahel?

Kõige levinumad küsimused kontaktläätsede kohta

Kui vanalt tohib hakata kontaktläätsesid kandma?

Kontaktläätsede kandmine ei ole vanusega piiratud. Neid kannavad ühteviisi nii lapsed kui ka eakamad inimesed. Sul tuleb vaid õppida, kuidas paigaldada ja eemaldada kontaktläätsesid. Samuti tuleb õppida kontaktläätsede eest hoolt kandma ja sealjuures hügieenireegleid järgima.

Kas parem ja vasem kontaktlääts erinevad kuidagi üksteisest?

Parema ja vasema kontaktläätse vahel pole mingeid erinevusi. Kui sinu mõlemal silmal on sama tugevus, siis võid sa osta vaid ühe paki kontaktläätsesid ja kasutada neid mõlema silma jaoks.

Ma tean oma prillide tugevust. Kas ma saan kasutada sama tugevust ka kontaktläätsede puhul?

Enamikul juhtudel ei ole prillide tugevus sama mis kontaktläätsede tugevus - eriti kehtib see suuremate tugevuste korral. Kontaktläätsed asuvad silmale lähemal kui prillid ja siit tuleb ka see erinevus.
Kontaktläätsede puhul peab samuti arvestama veel ühe olulise parameetriga ja selleks on silma sarvkesta kõverus. Läätse kõverus peab olema sama kui silma sarvkesta kõverus. Optometrist või silmaarst mõõdab sinu silma kõveruse ja nägemise tugevuse.

Kas värvilised kontaktläätsed võivad mõjutada sinu värvide nägemise võimet?

Inimese silm näeb maailma läbi värvilise iirise keskel asuva musta pupilli. Värvilistel kontaktläätsedel on pupilli kohal auk. Seetõttu muudavad need läätsed vaid iirise värvi, mitte sinu nägemisvõimet. Samas on võimalik, et värvilised läätsed mõjutavad veidi sinu nägemist vähese valguse tingimustes, kui pupill laieneb. Värvilised läätsed on disainitud tootja poolt nii, et need sobivad suurele enamusele kasutajatest.

Kas kontaktläätsed võivad silmast välja kukkuda?

Kui sa oled valinud õigete parameetritega läätsed (sarvkesta kumerus, diameeter) ja sa paigaldad/eemaldad läätsesid õigesti, siis peaksid läätsed püsima hästi sinu silmas. Harvadel juhtudel, kui lääts hakkab libisema valesse asendisse, siis piisab vaid sellest, kui see puhta sõrmega õrnalt õigele kohale tagasi lükata.

Kuidas hoolitseda kontaktläätsede eest?

Kontaktläätsede hooldus on väga lihtne ega eelda palju pingutusi. Tänapäevaste pehmete pikemaajaliste (kauem kui 1-päevaste) läätsede hoolduseks on vaja vaid üht tüüpi läätsede hooldusvedelikku, mida saab kasutada nii puhastamiseks, loputamiseks kui ka hoiustamiseks.

Peale läätsede silmast eemaldamist ja enne nende asetamist hooldusvedelikku hoiule on soovitav neid õrnalt sõrmeotsaga hooldusvedelikku kasutades mudida. Nii saab eemaldada läätsedelt mustuse ja lipiidid ning valgujäägid. 1-päevased läätsed ei vaja mingit hooldust. Need läätsed tuleb päeva lõpus lihtsalt eemaldada ja minema visata.

Kui pikaks ajaks piisab ühest karbist kontaktläätsedest?

Kontaktläätsede arv karbis viitab nende koguarvule, mitte läätsepaaride arvule. Kui sul on mõlemas silmas sama tugevus, siis on ühe karbi läätsede kasutuskestvus järgnev:
- Karp, mis sisaldab 30 tk 1-päevaseid kontaktläätsesid, kestab 15 päeva (15 tk vasaku, 15 tk parema silma jaoks). - Karp, milles on 6 tk 1-kuuseid läätsesid, kestab 3 kuud (3 läätse vasaku, 3 parema silma jaoks).

Allergia ja kontaktläätsed: kas see on probleem?

Hooajaline allergia ei takista teil kontaktläätsesid kandmast juhul, kui te hoolitsete nende eest õigesti.
- Vähenda läätsede kandmise aega. - Konsulteeri optometristi või silmaarstiga, et leida parim hooldusvahend sinu läätsedele selleks ajavahemikuks, mil sinu allergia on kõige tõsisem. - Nendel päevadel, kui sinu allergia on kõige äkilisem, proovi kasutada 1-päevaseid läätsesid. Mitmed uuringud on näidanud, et ühekordsed läätsed aitavad kõige paremini toime tulla allergiasümpto­mitega.

Kas ma tohin kontaktläätsedega ujuda?

Kontaktläätsedega ujumine (kas meres, järves, jões või basseinis) kujutab endast tõsist ohtu sinu silmade tervisele. Kontaktläätsed ei tohiks puutuda kokku isegi mitte kraaniveega. Juhul, kui sa avad vee all (näiteks duši all) oma silmad, siis eemalda järgneva 10-15 minuti jooksul läätsed ja ära neid läätsesid rohkem kasuta. Kokkupuude mereveega võib põhjustada läätsede kleepumise silma sarvkesta külge.

Kas ma peaksin kasutama silmatilkasid enne või pärast kontaktläätsede paigaldamist?

Silmatilkade kasutamine ei sõltu kontaktläätsede kasutamisest. Sa võid kasutada silmatilkasid ka siis, kui sa ei kanna kontaktläätsesid. Silmatilgad on oma olemuselt "kunstlikud pisarad", mis niisutavad ja kaitsevad sinu silmi.

Kontaktläätsede kandjatel on soovitatav kasutada väga viskoosseid silmatilkasid enne kontaktläätsede paigaldamist. Sellised tilgad katavad ühtlased kogu silmamuna. Mitte-viskoosseid silmatilkasid saab silma kanda ka peale kontaktläätsede paigaldamist.

Mis vahe on kontaktläätsede D ja N vahel?

Kui kasutate multifokaalseid või bifokaalseid prille, on õige nägemise korrigeerimise tagamiseks vaja määrata oma domineeriv ja mittedomineeriv silm. Domineeriv silm, mida tavaliselt tähistatakse "D"-ega, keskendub peamiselt kaugele nägemisele, samas kui mittedomineeriv silm, mis on tähistatud "N"-ega, on seotud lähinägemisega. Ainult mõned multifokaalsete kontaktläätsede kaubamärgid kasutavad D/N, nii et Te ei pruugi väidet oma prilliretseptil näha. Soovitame konsulteerida oma silmaarstiga, kui vajate selle lisandiga läätsi.