Miks kontaktläätsi ei tohi kanda kaua

Terviseriskid, mis kaasnevad kontaktläätsede ettenähtust kauem aega kandmisega

Paljud kontaktläätsede kasutajad eiravad soovitust kanda kontaktläätsesid vaid ettenähtud aja jooksul, kuna nad usuvad, et soovitatud ajakava on välja mõeldud vaid selleks, et tagada läätsemüüjatele regulaarne sissetulek. Kahjuks on see tõest kaugel. Allpool käsitleme mitut head põhjust, miks tuleb läätsesid kanda vaid ettenähtud aja jooksul ja mitte kauem.

Valgujäägid, lipiidid ja mikroobid kontaktläätsedel

Valgujääkide, lipiidide, mustuse ja mikroobide sadestumine algab koheselt peale kontaktläätsede silma paigaldamist. Läätsel hakkab kogunema komponente inimese pisaravedelikust ja aineid väliskeskkonnast. Mitte ühelgi läätsehooldus­vahendil pole selliseid keemilisi või füüsikalisi omadusi, mis võimaldaks eemaldada jäägid ja mustuse läätsedelt täielikult. Jäägid muutuvad aja jooksul mürgiseks. Jääkide kogunemise tulemusena väheneb läätse hapnikujuhtivus ning suureneb risk haigestuda keratiiti ehk silma sarvkesta põletikku või sarvkesta haavanditesse. Vähenenud hapnikujuhtivust tajub läätsekandja ebamugavusena. Kuigi läätsede ebamugavuse tajumine erineb inimeselt inimesele, siis kontaktläätsede ülekandmisega kaasnevad terviseriskid on kõigi jaoks samad.

Kontaktläätsede hõõrumine

Kontaktläätsede hõõrumine õrnalt sõrmedega peaks olema alati nende puhastamise toimingu üks osa, kas õhtuti peale läätsede silmast eemaldamist või hommikuti enne nende silma paigaldamist. Sa võid asetada läätse oma peopesale ja hõõruda seda õrnalt sõrmeotsaga või panna selle oma randmele, kus on pehmem nahk. Kontaktläätse hõõrumine enne hooldusvedelikuga täidetud läätsekonteinerisse asetamist vähendab tunduvalt mustuse ja jääkide hulka läätsel. Samas leidub turul palju "NO RUB" (hõõrumine pole vajalik) hooldusvedelikke, mille puhul pole läätsede hõõrumine väidetavalt vajalik. Tegelikult on alati soovitatav läätsesid puhastamise käigus hõõruda, kuna siis on desinfitseerimise mõju palju suurem. Seetõttu soovitavad silmaarstid alati läätsesid läätsevedelikuga hõõruda.

Kommentaarid

Kas Sul on küsimus?