Kontaktläätsede banner

Kas ma saan kanda kontaktläätsi soovitatust kauem?

Tõstke käsi üles, kui olete kunagi oma läätsi kandnud veidi kauem kui peaksite? Kahjuks on enamik meist seda aeg-ajalt teinud. Võib-olla teete seda kulude vähendamiseks - siis mis on veel paar päeva samade läätsede kandmist, eks? Või kasutate kuuajalisi läätsi, kuid kannate neid vaid paar korda kuus. Kas on ok neid kanda ka 30 päeva peale avamist, eks? Või sageli unustate läätsed õigel ajal välja vahetada. Saame aru. Elu on kirglik! Kuid on oluline oma kontaktläätsede kandmise ajakava silmas pidada ja sellest kinni pidada. Läätsede liigne kandmine võib põhjustada ebamugavust, nägemise hägustumist ja infektsiooni. Vaatame koos, miks see on ei-ei ja millised on riskid.

Mis juhtub läätsedega, kui neid kauem kanda?

Ühepäevased läätsed, kahenädalased läätsed ja kuuajalised läätsed ei ole mõeldud nende määratud kandmisperioodi pikemaks ajaks. Ühepäevased läätsed on siledad ja õhukesed, mistõttu on nende struktuur vähem vastupidav. Kahenädalased läätsed on veidi paksemad ja kuuajalised on tavaliselt kõige paksemad, nii et need ka "elavad" kõige kauem. Kuid ärge laske sellel end veenda, et nad on võitmatud.
Kõik pehmed kontaktläätsed on disainitud nii, et sarvkestale pääseks tervislik kogus hapnikku (hapniku läbilaskvus), kuid kui lääts ületab oma eluea, hakkavad sisseehitatud teed, mis võimaldavad hapnikul voolata, lagunema. Ühesõnaga, kui läätsi pikemalt kasutada, kuluvad need ära. See tähendab, et sobivus, vastupidavus ladestumisele ja hapniku läbilaskvus on ohustatud. Ja need on võimalikud tagajärjed:

Valesti istuvad läätsed

Kas teate värske ja puhta kontaktläätsede paari tunnet? See on õige... parim tunne! Tänapäevased läätsed on loodud nii, et Te ei kannaks peaaegu midagi. Kuid kui läätsesid on kantud pärast kavandatud asendusgraafikut, võivad need moonduda. Moonutatud läätsesid on ebamugav kanda ja need võivad kiiresti põhjustada ärritunud ja valusaid silmi.

Läätsede rebimine

Läätsed võivad rebeneda isegi parimatel asjaoludel. Kuid kui nad muutuvad vanemaks ja hapramaks, võivad nad kergemini rebeneda. Kui lääts käes rebeneb, seisate silmitsi kerge ebamugavusega. Kui lääts rebeneb silma peal, seisate silmitsi tõsisema probleemiga. Eemaldage kõik võimalikud läätse tükid ja pöörduge otsekohe oma silmaarsti poole, et kõik kangekaelsed tükid ohutult eemaldada, et vältida edasist ebamugavust ja infektsiooni.

Hapnikupuudus

Tervete silmade jaoks on oluline, et võrkkest, sarvkest ja muud silmaosad saaksid piisavalt hapnikku. Igat tüüpi läätsede hapnikuläbilaskvus väheneb aja jooksul pidevalt ning ettenähtud kandmisaja ületamisel lagunevad läätses hapnikku transportivad mikroskoopilised struktuurid ega suuda piisavat varu tarnida. See põhjustab silmade punetust, ärritust, põletustunnet ja tõsiseid pikaajalisi tüsistusi.

Määrdunud läätsed

Teie läätsed hakkavad moodustuma sadestused kohe, kui need eemaldatakse esmakordselt steriilsest pakendist. Korralik puhastamine (kahenädalaste ja kuuajaliste läätsede puhul) on hädavajalik, kuid pole olemas puhastuslahust, mis suudaks 100% ladestusi eemaldada. Kui läätsedele hakkavad moodustuma sadestused, võib Teie nägemine häguneda ja lõpuks võivad määrdunud läätsed muutuda mürgiseks ning põhjustada ebamugavustunnet ja tõsist infektsiooni.

Kokkuvõte

Paljud kontaktläätsede kandjad ignoreerivad soovitust, et nad ei peaks kandma kontaktläätsi ettenähtud perioodist kauem. Kuigi vanemate läätsede kandmise tagajärjed ei pruugi Teid kohe mõjutada, on oluline meeles pidada, et võite oma nägemist kahjustada pikemas perspektiivis. Meie nõuanded ja spetsialistide nõuanded on järgmised:

  • Ärge kandke kontaktläätsi ettenähtust kauem:vahetage kuuajalised läätsed ühe kuu pärast ja ühepäevad ühe päeva pärast!
  • Ärge kandke kontaktläätsi 24 tundi ega magamise ajal: seda saab teha ainult teatud läätsedega ja isegi siis on see lubatud ainult optiku või silmaarstiga konsulteerimisel.
  • Ärge kandke kontaktläätsi pärast aegumiskuupäeva: aegunud läätsed ei vasta enam vajalikele kvaliteedistan­darditele ja on peaaegu alati moonutatud!

Ei tasu riskida, et venitada nende kulumist veel mõneks tunniks, päevaks või nädalaks. Läätsesid saab vahetada, kuid mitte silmi.Hoolitsege oma silmade eest ja austage oma läätsede kandmise aega!

Kommentaarid

Kas Sul on küsimus?