Läätsede retsepti lugemine

Kas tellid Online? Tore! Sa säästad raha ja aega, aga kõigepealt, Sina pead õppima kuidas valida endale sobivaid läätseid. Läätse retseptil, mille oled saanud arstilt või optometristilt, on kirjas mõlema silma läätse tugevus, kumerus ja muud täiendavad andmed. Reeglina kirjutatakse retseptile parema silma andmed ennem ja siis vasaku silma näidud. Kui Sul retsept pole säilinud, leiad andmed ka kontaktläätse pakendilt, kus samamoodi on kirjas läätse tugevus, kumerus ja diameeter. Pea meeles, et Sa ei saa kasutada oma prillide retsepti. Kuna kontaktlääts on silma peal, siis on tal erinev tugevus võrreldes prilliklaasiga, mis asub silmast 10-14 mm kaugusel. Seega, kui Sul pole läätsede retsepti või pakendit, siis pead Sa enne esmakordse ostu sooritamist Alensa lehelt, käima silmaarsti või optometristi juures, kes kirjutavad Sulle retsepti.

Retsepti lugemine

Vali välja soovitud tooted ja märgi ära Parema silma (OD) kogus, läätse tugevus, diameeter Dia ja kumerus BC. Tooriliste läätsede puhul tuleb täita ka Cyl ja Ax lahter. Progressiivsete läätsede puhul Add lahter ja värvilistel läätsedel tuleb valida värv. Seejärel täida ära andmed vasaku silma kohta. Kõik vastavad andmed leiad oma läätseretseptilt või seniste läätsede pakendilt.

Legend:

OD / R Oculus Dexter - parem silm
OS / L Oculus Sinister - vasak silm
OU Oculus Uterque – mõlemad silmad
SP(H), PWR või D Sphere, power või dioptre – lühinägelikkuse või kaugelenägevuse tugevus
BC sisemine kumerus
Dia diameeter
Cyl või CP silinder (toorilisel läätsel)
AX või X Axis 5-180° (toorilisel läätsel)
ADD (multifokaalsed ehk progressiivsed läätsed)
PL plano – värvilisteläätsete tugevus 0
EXP parimad enne kuupäev

Pluss või miinus?

Kas ei näe hästi kaugemal asuvaid objekte? Tähendab, Sul on miinus ning lühinägelikkus (müoopia). Arvad, et ei saa nii kenasti lugeda raamatut või ei näe lähemalt? Sul on pluss ja kaugelenägevus (hüpermetroopia). Seda tavaliselt määratakse “D” alal raviretseptis.

Kas ma saan oma raviretsepti kasutada nii prillidele kui ka läätsedele?

Ei saa. Parameetrid läätsedele ja prillidele võivad tunduvalt erineda. Enamikul juhtudel ei ole prillide tugevus sama mis kontaktläätsede tugevus – eriti kehtib see suuremate tugevuste korral. Kontaktläätsed asuvad silmale lähemal kui prillid ja siit tuleb ka see erinevus. Kontaktläätsede puhul peab samuti arvestama veel ühe olulise parameetriga ja selleks on silma sarvkesta kõverus. Läätse kõverus peab olema sama kui silma sarvkesta kõverus. Optometrist või silmaarst mõõdab sinu silma kõveruse ja nägemise tugevuse.

Kuidas ma valin silindri ja axisi tooriliste läätsedele?

Need parameetrid on vajalikud ainult tooriliste läätsedele et korigeerida astegmatismi. Silinder määrab astegmatismi raskust miinus tähega ulatuses 0.25. Axis määratakse kraadiga vahemikul 0° kuni 180°.

Mida tähendab ADD?

Presbiopia juhul arstid soovitavad kanda multifokaalseid läätsesid, milles on ADD tugevus. Tugevus võib olla vahemikus +0,50 - +3,00. CooperVision pakub eristamist dominat ja mitte dominant silma vahel. Juhul, kui oled huvitatud, me soovitame konsulteerida Teie silmaarstiga.

Kas sisemine kumerus ja diameter on olulised kontaktläätsede valikul?

Sisemine kumerus näitab läätse kumerust või kui lähedal see istub silmamunal. Mida vähem on BC nt 8.40, seda kaardusem on lääts ja on mugavam läätsede kandmine. Diameeter näitab läätsede laiust, tavaliselt see on 13-15 mm. Väike erinevus (0.2 või 0.3mm) ei muuda Teie läätsede tundmist silma peal. Märgatavalt erinev BC või DIA Teie raviretseptist võib põhjustada piinlikkust ja ebamugavust.

Ma olen kaotanud minu raviretsepti silmaarstilt. Kus ma leian selle info?

Alansas saab osta läätsesid ilma raviretseptita. Kui Te kontrollisite silmateravust mitte rohkem kui üks aasta tagasi ja ei tundnud suurt muutust, Te leiate infot kontaktläätsete pakendist. Alltoodud skeemil on mõistete selgitus:

Palume Teid käia silmade kontrolli vähemalt kord aastas.

Kas saab tellida läätseid proovimiseks?

Kahjuks, meil ei ole õigust pakkuda proovipakke. Ainult Teie silmaarst teab kõike Teie silmadest ja oskab soovitada läätseid proovimiseks. Ehkki Alensa ei paku proovipakke, Teil on võimalus tellida TopVue läätseid raha tagasi garantii alusel. Juhul, kui nad Teile ei sobi, saab tagastust teha.

Kommentaarid

Kas Sul on küsimus?